-
- 주제분류
- 교육학 >교육일반 >기타
-
- 등록일자
- 2017.04.25
-
- 조회수
- 791
-
Students are challenged to apply their mathematical knowledge to solve a real-life problem based in a shopping centre. This is a lesson starter designed for use in a KS3 maths lesson. The problem: Presenter Isaac Anoom asks the students to work out which is better value for money: a box of 80 teabags costing £1.50, or a box of 240 teabags, costing £3.80.
Video Series: Shopping Mall
Release Date 2009
Video Series: Shopping Mall
Release Date 2009
차시별 강의
| 1. | ![]() |
Value for Money: Boxes of Teabags | Teaching Methods | ![]() |
연관 자료
이용조건
- 이 저작물은 열람만 가능합니다.
본 강의의 저작권은 해당 사이트(alexanderstreet)의 라이선스 정보(License Info)를 따라야 합니다.
(저작권 관련 라이선스 정보 : http://search.alexanderstreet.com/terms-of-use)







